top of page
Rättvisa, fred och mod (OBS: på ABF-huset)
Rättvisa, fred och mod (OBS: på ABF-huset)

Rättvisa, fred och mod (OBS: på ABF-huset)

Göran Greider, inleder med en nyskriven dikt om fred. Mark Klamberg, prof i folkrätt. Föredrag om nya perspektiv på internationell rätt samt hans bok, "Folkmord: Sverige och kampen om ett begrepp." Shaerat – en konsert med översatta/tonsatta dikter från Mellanöstern

Tid och plats

26 mars 2026 19:00 – 21:00

OBS: ABF huset, Zätasalen, plan 1, Sveavägen 41, 111 34 Stockholm, Sverige

Om evenemanget

En kväll där allt möts
– musikens kraft, poesins innerlighet och forskningens skärpa förenas på samma scen. Runt om i världen haltar rättvisan.
 
Fred hotas av makthungriga ledare och internationell rätt kräver ständigt försvar för att upprätthålla alla människors lika värde.


Den här kvällen vill belysa dessa frågor – genom ord, ton och tanke.


RÄTTVISA, FRED OCH MOD


Under hösten 2025 genomförde aliasTEATERN, det stora projektet, ”Västbanken, Gaza ockupation, vapenvila …- Vadå Fred?” Med hjälp av forskare och kulturarbetare ville vi skapa ett rum för att möta ny kunskap och samtala kring en av vår tids mest akuta frågor. I vår fortsätter aliasTEATERN med "Rättvisa, fred och mod" som vi arrangerar på och med ABF Stockholm. Med stöd av Stockholms stad.

Göran Greider


Författaren and chefredaktören för Dala – demokraten Göran Greider inleder kvällen och läser en nyskriven dikt om fred.


Mark Klamberg *


Välkomna till ett föredrag och samtal med professor Mark Klamberg från Stockholms universitet, om hans nya bok "Folkmord: Sverige och kampen om ett begrepp". (Förlagen, Fri Tanke, Liberal debatt 2025)


Boken belyser Sveriges roll för tillkomsten och tillämpningen av begreppet folkmord genom att lyfta fram berättelser, perspektiv och juridiska strider som på olika sätt knyter an till Sverige - men som ännu inte fullt ut återgivits i historieskrivningen. Mark Klamberg kommer tala om begreppets tillkomst, hur det har relevans och används idag.


Shaerat 


En konsert fylld av musik och tonsatta dikter från Mellanöstern och Sverige.  Medverkande: Sofia Berg Böhm med Johan Graden (piano), Mousa Elias (oud), Hayk Hakobyan (duduk) och Liliana Zavala (slagverk).  

Poesin — så viktig i den arabiska kulturen — lyfts fram genom musikernas tolkningar.


Shaerat grundades 2012 av Kholod Saghir och samlar svenska, arabiskt- och persisktalande kvinnliga poeter och översättare för resor, samtal, festivaler, översättningsworkshops och gemensamma uppläsningar.


Projektet arbetar för att synliggöra kvinnliga intellektuella i Mellanöstern och att bygga ett kvinnligt konstnärligt nätverk mellan Sverige, Mellanöstern och Nordafrika. Shaerat har även bidragit till flera temanummer av den nordiska litteraturtidskriften "Kritiker". Shaerat drivs idag under regi av Uppsala internationella litteraturfestival.


Tid och plats:


26 mars kl.19:00-21:00 


Zätasalen, plan 1


ABF-huset, Sveavägen 41


Kvällen arrangeras av ABF Stockholm och aliasTEATERN


Programmet genomförs med stöd från Stockholm Stad.


Samarbete kring marknadsföring med Palestinagruppen Stockholm.




Biljetter finns här


Ordinarie pris 240:-


Studenter och pensionärer: 200:-



*Mer om info, Mark Klamberg är professor i folkrätt vid Stockholms universitet där han även tjänstgör som biträdande föreståndare för Stockholm Centre for International Law and Justice. Professor Klamberg är därtill affilierad med Centre for International Law Research and Policy, American University och Atlantic Council och han är expert knuten till det Konsultativa rådet vid Ukrainas Nationella Domarakademi och OSCE:s så kallade Moskvamekanism. Han är även styrelseledamot i Raoul Wallenberg Institute of Human Rights and Humanitarian Law, Paideia Institute och Utrikespolitiska institutet.

Dela detta evenemang

bottom of page