

lör 18 mars
|aliasTEATERN
Heja Lördag! Djungelns Ljud med Diva Cruz
Djungelns ljud är en interaktiv barnföreställning med Diva Cruz, där marimba de chonta, djungelns piano, kombineras med andra slagverksinstrument från Colombias stillahavskust.
Tid och plats
18 mars 14:00 – 14:30
aliasTEATERN, Hälsingegatan 3, 113 23 Stockholm, Sweden
Om eventet
Diva Cruz är en slagverkare och DJ som uppträtt med några av Sveriges största artister. Nu går hon tillbaka till sina egna musikaliska rötter i Colombia.
Djungelns ljud är en interaktiv barnföreställning där marimba de chonta, djungelns piano, kombineras med andra slagverksinstrument från Colombias stillahavskust.
Föreställningen är 30 min lång och är anpassad för barn mellan 2 och 9 år. Barnen sjunger och dansar traditionella sånger på spanska och svenska. Föreställning tar oss till ett unikt ljudlandskap som för oss närmare naturen och dess inre kraft samtidigt som barnets kreativitet, nyfikenhet, gemenskap och förståelse för andra kulturer ökar.
Vuxen: 120 kr
Barn 3-15 år: 70 kr
Barn under 3 år går gratis
Heja Lördag! är en konsertserie för hela familjen på aliasTEATERN, i samarbete med Musikcentrum Öst.
Föreställningen sker med stöd av Region Stockholm och Kulturrådet.
Biljetter
Pris
Antal
Totalt
Biljetter
Från 70,00 kr till 120,00 kr
Från 70,00 kr till 120,00 kr
Slutsåld
PrisalternativPrisAntalTotaltVuxen
120,00 kr
+3,00 kr serviceavgift
120,00 kr
+3,00 kr serviceavgift